Strona głównaMotoryzacjaWiata fotowoltaiczna - carport z instalacja fotowoltaiczną.  Co to jest i dlaczego...

Wiata fotowoltaiczna – carport z instalacja fotowoltaiczną.  Co to jest i dlaczego warto?

Instalacje fotowoltaiczne znajdują coraz szersze zastosowanie. Są montowane już nie tylko w ramach farm fotowoltaicznych czy na dachach budynków. Z powodzeniem można je również zastosować jako zadaszenie wiaty czy carportu. Sprawdź, czym jest carport i jak możesz wykorzystać jego możliwości?

Czym jest wiata fotowoltaiczna?

Wiata fotowoltaiczna  to nic innego, jak wiata z zadaszeniem wykonanym z paneli fotowoltaicznych. Zamiennie nazywana jest również carportem lub wiatą solarną. Dzięki wykonaniu konstrukcji dachu z paneli pv, carporty tworzą nie tylko osłonę dla pojazdu czy sprzętu – pozwalają również na wytwarzanie darmowej energii elektrycznej dla domu lub przedsiębiorstwa. Z powodzeniem stanowić może źródło ładowania pojazdów elektrycznych, rowerów elektrycznych czy zasilanych energią elektryczną hulajnóg.

Możliwości carportu

Wiata fotowoltaiczna, jaka oferuje Esoleo.pl, umożliwia nie tylko zasilanie pojazdów elektrycznych. Dzięki  energii, jaką możemy z niej uzyskać, znacznemu zmniejszeniu mogą ulec nasze rachunki za energię elektryczną – jest to szczególnie ważne w dobie wszechobecnych podwyżek, również cen energii czy ogrzewania. Wiata solarna – oprócz produkcji energii – z powodzeniem wypełnia wszystkie pozostałe funkcje tradycyjnej wiaty samochodowej. Carport skutecznie ochroni zatem samochód i sprzęt  pozostawiony pod wiatą przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania słonecznego (dodatkowo je wykorzystując na naszą korzyść), niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, opadami deszczu i śniegu, mrozem, czy gradem.

Inwestycja w carport – gdzie warto go postawić?

Wiata fotowoltaiczna to świetne rozwiązanie zarówno do gospodarstwa domowego, jak i przedsiębiorstwa. Można zainstalować ją na podjeździe czy parkingu – na posesji prywatnej, przed hotelem czy biurowcem. Warunkiem jej efektywnego działania jest dostęp do promieniowania słonecznego. Należy więc dokładnie przemyśleć jej lokalizację – wiata musi być postawiona w miejscu nasłonecznionym, by skutecznie mogła ładować samochody pod nią stojące czy zasilać urządzenia elektryczne.

Carport – kiedy inwestycja się opłaci?

Jakie są warunki niezbędne, by inwestycja w carport była opłacalna? Kiedy warto zdecydować się na wiatę fotowoltaiczną? Przede wszystkim:

  • przy braku możliwości zainstalowania fotowoltaiki na dachu lub na gruncie lub chęci zaoszczędzenia powierzchni gruntowej,
  • jeśli jesteś posiadaczem pojazdu elektrycznego lub całej floty pojazdów elektrycznych – wówczas posiadanie carportów ze stacjami ładowania pojazdów umożliwi znaczące obniżenie kosztów prowadzenia działalności przez uzyskanie niemal darmowej mobilności,
  • chcesz rozbudować aktualną instalację fotowoltaiczną i cieszyć się jeszcze większymi oszczędnościami.

Wzniesienie carportu jest aktualnie włączone do programów dofinansowań i odliczeń, może podlegać kredytowaniu oraz odliczeniom w ramach amortyzacji – aktualnie jest to zatem bardzo opłacalna ekonomicznie inwestycja, która będzie przynosiła oszczędności przez długie lata.

Instalacja wiaty fotowoltaicznej – zalety rozwiązania

Co daje carport? To przede wszystkim inwestycja, która umożliwia zmniejszenie kosztów energii elektrycznej na wiele lat, bez dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Wiata fotowoltaiczna to efektywne wykorzystanie miejsca parkingowego czy miejsca przeznaczonego na wiatę tradycyjną – niezauważalnie będzie produkować energię do zasilania pojazdu – przez możliwość doposażenia carportu w stację ładowania pojazdów elektrycznych – czy domu. Dobudowanie wiaty fotowoltaicznej do nieruchomości to również podniesienie jej wartości rynkowej – to wartość dodana, którą z pewnością docenią przyszli użytkownicy obiektu.

Wiaty fotowoltaiczne to prosty i funkcjonalny pomysł na oszczędzanie. Dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych jako zadaszenie zyskujesz darmową energię elektryczną bez dokonywania wielkich zmian konstrukcyjnych czy konieczności poświęcania dodatkowej przestrzeni na instalację fotowoltaiczną. Zalety i możliwości carportów sprawiają, że to świetna, przyszłościowa inwestycja na lata.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne