Strona głównaUncategorizedKtóre farby modelarskie będą najlepsze dla twojego modelu?

Które farby modelarskie będą najlepsze dla twojego modelu?

Modelarstwo to wspaniałe hobby, które uczy cierpliwości, uważności i dokładności. To bardzo cenne umiejętności, choć niezbyt powszechne przy dzisiejszym tempie życia. Warto odrobinę zwolnić, by oddać się swojej pasji. Po często długim etapie składania, sklejania i dopasowywania najdrobniejszych elementów, mamy przed sobą efekt pracy. Jednak, żeby w pełni móc cieszyć oko, przed nami często najbardziej spektakularny etap, czyli malowanie. Którą farbę modelarską wybrać, aby być najbardziej zadowolonym z efektu?

Co wybrać, czyli rodzaje farb modelarskich 

Pierwszym i najbardziej popularnym wyborem są farby akrylowe. Są one powszechnie dostępne, odznaczają się łatwością użytkowania, niską toksycznością a tym samym mało inwazyjnym zapachem. Są najczęściej rozpuszczalne wodą, dzięki czemu nie wymagają dodatkowych produktów, a dla początkujących modelarzy stanowią solidną bazę do nauki.

Farby emaliowe, również popularne i cenione przez użytkowników. Charakteryzują się bardzo dobrą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Bogaty wybór kolorów, pozwala tworzyć malowania pełne nasyconych i intensywnych kolorów. Mają jednak pewną wadę- to intensywność zapachu. Nie dla wszystkich jest to akceptowalne. Wymagają również dedykowanych rozpuszczalników.

Na popularności zyskują farby w sprayu. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku modeli większych, wymagających pomalowania farbami modelarskimi dużych elementów. Świetne, równomierne krycie pozwala zachować spójność wizualną wszystkich elementów, a oszczędza znacząco czas. Ten można wykorzystać na pracę przy detalach.

Nie tylko kolor jest ważny, czyli magia tego co pod spodem i na wierzchu

Żeby kolor, poprawnie pokrył elementy modelu, nie tylko wybór dobrej farby modelarskiej jest istotny. Bardzo ważny jest również, prawidłowy dobór podkładu do farby, z której będziemy korzystać. Korzystając z podkładów modelarskich możemy wyrównać powierzchnię, ale też dostrzec niedoskonałości. Dostępne są najczęściej kolory neutralne- szary, biały lub przezroczysty.

Kropką nad “i” w przypadku modelu jest użycie lakieru. Dzięki niemu zabezpieczymy naszą pracę. Prawidłowo polakierowany model, nie będzie tak łatwo się kurzył, a ewentualne mycie nie zaszkodzi położonej farbie. Lakiery mogą występować w wariantach matowym lub błyszczącym. Warto zastanowić się na jakim efekcie nam zależy, przed dokonaniem wyboru i finalnego malowania.

Więcej na temat farb modelarskich można przeczytać na https://m-zone.pl/category/farby-modelarskie

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne