W niniejszym artykule przyglądamy się odpowiedzi na tytułowe pytanie – jak dbać o akumulator samochodowy? Przyglądając się temu zagadnieniu omówimy podstawowe praktyki związane z dbaniem o dobrą kondycję akumulatora.
Regularnie korzystaj z samochodu
Dla akumulatora samochodowego korzystne są regularne dłuższe trasy, które sprawiają, że akumulator jest regularnie ładowany. Jednak nie każdy kierowca korzysta z samochodu w sposób regularny. Wówczas warto raz na jakiś czas skorzystać z prostownika w celu pełnego naładowania akumulatora.
Kontroluj napięcie
Niezależnie od tego jak często jeździmy pojazdem, należy regularnie kontrolować napięcie ładowania akumulatora. Kontrolę napięcia można wykonać za pomocą miernika lub podczas przeglądu u mechanika (np. akumulatory warszawa). Warto również poprosić o sprawdzenie poboru prądu, szczególnie gdy samochód stał przez dłuższy
Standardowa wartość napięcia to 12,6 V. Gdy wartość spada poniżej 12,4 V, z reguły oznacza to, że akumulator jest rozładowany lub bliski rozładowania i rekomendowane jest jak najszybsze podłączenie go do prostownika.
Aby Twój akumulator służył jak najdłużej, konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących jego ładowania. Niewłaściwy sposób ładowania (zarówno nadmierne, jak i niedostateczne ładowanie), może znacząco skrócić żywotność baterii i przyspieszyć jej zużycie a to może przełożyć się na przedwczesną konieczność wymiany akumulatora.
Sprawdź poziom elektrolitu
W przypadku akumulatorów z kwasem siarkowym trzeba regularnie sprawdzać poziom elektrolitu, aby upewnić się, że poziom znajduje się pomiędzy minimalnym a maksymalnym oznaczeniem zalecanym przez producenta akumulatora. Co istotne, w przypadku nowszych akumulatorów z reguły poziom elektrolitu należy sprawdzić po 3 miesiącach od zakupu lub pierwszego naładowania. Natomiast w przypadku starszych egzemplarzy konieczne może być sprawdzanie nawet co miesiąc.
Zbyt niski poziom elektrolitu w akumulatorze powoduje szybsze zużycie płyt akumulatora i skraca jego żywotność. Jeśli stwierdzisz, że poziom elektrolitu w twoim akumulatorze jest zbyt niski, należy go uzupełnić. W tym celu należy dolać wodę destylowaną (demineralizowaną) małymi porcjami, mieszając po każdym dodaniu. Oczywiście czynność ta powinna być wykonywana zgodnie z zaleceniami producenta akumulatora.
Sprawdź klemy oraz przewód masowy
Warto zwrócić uwagę na czystość pod maską. Korozja i brud nie sprzyjają poprawnemu działaniu akumulatora. Dlatego należy w miarę możliwości poprawić czystość klem oraz przewodu masowego poprzez delikatne oczyszczenie ich drobnym papierem ściernym. Dodatkowo, można delikatnie przetrzeć obudowę akumulatora.
Należy pamiętać, że czynność tego typu powinna być wykonywana delikatną ściereczką antystatyczną tak aby zapobiec potencjalnym wyładowaniom elektrycznym.
Nie ignoruj kontrolek na desce rozdzielczej
Należy traktować zaświecenie kontrolki ładowania (mowa o kontrolce, która przyjmuje formę ikonki przedstawiającej czerwony akumulator). W przypadku jej aktywacji, niezwłocznie należy udać się do mechanika, aby zbadał przyczynę. Długotrwałe pozostawienie akumulatora w stanie rozładowania może skutkować trwałymi uszkodzeniami, które z reguły podlegają gwarancji. Dlatego też ważne jest, aby reagować na ten sygnał natychmiastowo, aby uniknąć potencjalnych problemów z akumulatorem w przyszłości.
Podsumowanie
Regularna kontrola napięcia, czyszczenie elementów pod maską oraz przestrzeganie zasad producenta dotyczących ładowania mogą znacząco wydłużyć żywotność akumulatora. Jednakże, nie da się uniknąć tego, że co jakiś czas (z reguły co kilka lat) akumulator powinien być po prostu wymieniony. Wymiana akumulatora w Warszawie oraz w innych nawet mniejszych miejscowościach to popularna usługa. Dlatego jeśli Twój akumulator zbyt szybko się rozładowuje to najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie rozważenie wymiany dotychczasowego akumulatora na nowy egzemplarz.