Strona głównaMotoryzacja5 najczęstszych awarii aut i jak im zapobiegać?

5 najczęstszych awarii aut i jak im zapobiegać?

Właściciele samochodów doskonale wiedzą, że utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym jest kluczowe dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Pomimo ciągłego postępu w dziedzinie motoryzacji, awarie wciąż stanowią część doświadczenia każdego kierowcy. Poznajmy najczęstsze z nich oraz sposoby, dzięki którym można im zapobiegać.

1. Problemy z akumulatorem

Akumulator to często pierwsza przyczyna, dla której auto odmawia posłuszeństwa, szczególnie w chłodne dni. Typowe objawy to trudności z rozruchem samochodu lub całkowity brak reakcji na próbę uruchomienia silnika.

Zapobieganie: Regularne sprawdzanie stanu akumulatora, zwłaszcza przed nadejściem zimy, może zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom. Warto również pamiętać o wyłączaniu wszystkich odbiorników energii, gdy silnik nie pracuje. Pomóc może również regularne wizyty w takim miejscu jak stacja kontroli pojazdów.

2. Awaria alternatora

Alternator odpowiada za ładowanie akumulatora podczas pracy silnika i zasilanie systemów elektrycznych pojazdu. Uszkodzenie alternatora może prowadzić do szybkiego rozładowania akumulatora i związanych z tym problemów.

Zapobieganie: Regularne kontrole w serwisie oraz reagowanie na pierwsze sygnały problemów z elektryką, takie jak słabe świecenie świateł, mogą pomóc wykryć problem z alternatorem zanim doprowadzi do awarii.

3. Usterki układu hamulcowego

Układ hamulcowy jest kluczowy dla bezpieczeństwa. Problemy mogą objawiać się przez dłuższą drogę hamowania, skrzypienie lub wibracje podczas hamowania.

Zapobieganie: Regularna wymiana płynu hamulcowego oraz sprawdzanie stanu klocków i tarcz hamulcowych są niezbędne dla zachowania sprawności układu hamulcowego.

4. Problemy z układem chłodzenia

Niedziałający układ chłodzenia może doprowadzić do przegrzania silnika, co w skrajnych przypadkach może spowodować jego trwałe uszkodzenie. Objawy problemów to m.in. wyciek płynu chłodniczego, wzrost temperatury silnika czy pojawienie się białego dymu z rury wydechowej.

Zapobieganie: Regularne sprawdzanie poziomu i stanu płynu chłodzącego oraz stanu radiatora i termostatu może zapobiec awariom układu chłodzenia.

5. Uszkodzenie sprzęgła

Sprzęgło jest szczególnie narażone na zużycie w pojazdach z manualną skrzynią biegów. Objawy zużycia sprzęgła to trudności z włączaniem biegów lub “ślizganie się” sprzęgła, czyli zwiększanie obrotów silnika bez proporcjonalnego wzrostu prędkości pojazdu.

Zapobieganie: Ostrożna i umiejętna jazda, unikanie “trzymania” samochodu na sprzęgle na światłach oraz regularne kontrole mogą znacząco wydłużyć żywotność sprzęgła.

Zapobieganie awariom samochodu nie jest trudne, wymaga jednak regularnych przeglądów i uwagi kierowcy. Pamiętajmy, że dbanie o samochód to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa na drodze.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne